Czego dotyczy terapia czaszkowo krzyżowa?
Terapia dotyczy systemu czaszkowo-krzyżowego, który obejmuje: płyn mózgowo-rdzeniowy, membrany opony twardej mózgu i rdzenia kręgowego, oraz przytwierdzonych do niej struktur kostnych: czaszka, kręgosłup szyjny i kość krzyżowa. System czaszkowo-krzyżowy ma ogromny wpływ na układ nerwowy, endokrynny i immunologiczny. Codzienne życie dostarcza nam szeregu doświadczeń: stres, urazy, zabiegi operacyjne, traumy okołoporodowe, które zaburzają wewnętrzna równowagę organizmu, prowadząc do powstawania zmian chorobowych. W organizmie istnieje system wzajemnych połączeń i zależności: kostno-mięśniowo-powięziowych. Wszelkie doświadczenia powstałe w jednym obszarze, powodują uruchomienie tzw. kompensacji w innych rejonach ciała. Terapeuta poszukuje restrykcji w ciele, i za pomocą układów terapeutycznych niweluje powstałe blokady.
Na czym polega terapia?
Terapeuta przykłada ręce w określonych punktach anatomicznych na ciele pacjenta. Są to głowa, kość krzyżowa i inne obszary ciała. Za pomocą subtelnego dotyku jest w stanie wyczuć zaburzenia przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego i może wspomagać usuwanie blokad, zlokalizowanych w całym ciele.
Sesja terapeutyczna trwa zazwyczaj od 30 minut u dzieci, do ok. 45 minut u dorosłych. Pacjent leży wygodnie w ubraniu. Terapia jest zazwyczaj bardzo przyjemna i prowadzi do głębokiej relaksacji.
Ilość zabiegów uwarunkowana jest stanem zdrowia pacjenta i celem, jaki chce osiągnąć, i waha się od 1 do kilku-kilkunastu sesji terapeutycznych, prowadzonych 1-2 razy w tygodniu.
Wskazania i przeciwwskazania
Wskazania do terapii czaszkowo-krzyżowej
Terapia czaszkowo-krzyżowa może być stosowana jako terapia podstawowa i uzupełniająca w następujących problemach zdrowotnych:
- bóle głowy i migreny
- stan po urazach i złamaniach
- dolegliwości kręgosłupa i stawów obwodowych
- wsparcie kobiet i niemowląt po trudnym porodzie
- wsparcie kobiet i niemowląt po cesarskim cięciu
- pomoc w eliminacji kolek niemowlęcych
- autyzm i zaburzenia ze spektrum autyzmu
- anoreksja i bulimia
- nerwice
- zaburzenia snu
- zaburzenia nastroju
- syndrom chronicznego zmęczenia
- zaburzenia lękowe
- depresja
Przeciwwskazania
- aktywne fazy schorzeń psychicznych
- pierwsze 3 miesiące ciąży
- tętniak mózgu
- świeży wylew i zawał
- świeże złamania, zwichnięcia, skręcenia z dużym obrzękiem, krwotokiem i zasinieniem
- gorączka