Baza wiedzy

Nasze działania oparte są na rzetelnej i szczegółowej wiedzy dotyczącej rozwoju dziecka. Rodzice zawsze mogą liczyć na naszą fachową pomoc w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami ich małych pociech.

Rzeszów – miasto przyjazne Integracji Sensorycznej

Terapia dziecka nie powinna opierać się wyłącznie na pracy w gabinecie z terapeutą. Najlepszym sposobem na uzyskanie szybszych i lepszych efektów jest wspomaganie terapii regularną pracą rodziców z dzieckiem w domu. Ktoś powie, że do tego trzeba mieć specjalistyczny sprzęt. To prawda, ale obecnie możemy korzystać z bardzo rozwiniętej infrastruktury ogólnodostępnej. W Rzeszowie w ostatnim czasie powstało wiele bardzo nowoczesnych placów zabaw. Są odpowiednio zabezpieczone i tak skonstruowane, żeby dzieci były bezpieczne. Teraz już tylko od samych rodziców zależy czy dziecko czas wolny po szkole będzie spędzało przed komputerem w wirtualnym świecie czy na świeżym powietrzu świetnie się bawiąc z rówieśnikami. Pamiętajmy, że dzieci przede wszystkim uczą się i rozwijają poprzez zabawę. Jak kiedyś powiedział Wojciech Oczko „Ruch może zastąpić każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”.

Dzieci uczą się i rozwijają poprzez zabawę

Spontaniczna zabawa dziecka na placu zabaw ma ogromny wpływ na jego prawidłowy rozwój. Różnorodny sprzęt znajdujący się tam daje możliwość stymulowania wielu zmysłów na raz. Według badań dziecko powinno przebywać minimum dwie godziny na świeżym powietrzu. Kolejną zaletą publicznych placów zabaw jest stymulacja rozwoju społecznego dziecka, nabieranie umiejętności zabawy z rówieśnikami a także zdolności do rozwiązywania pierwszych konfliktów. Dzięki podejmowaniu aktywności dziecko nabywa nowe umiejętności. W procesie uczenia się zwiększa się ilość połączeń pomiędzy neuronami w mózgu. Powstają nowe drogi przetwarzania informacji a te które już istnieją mogą się wzmacniać. Mózg się rozwija. Musimy stwarzać dzieciom możliwości do samodzielnego stawiania czoła wyzwaniom i pokonywania trudności. Wielozmysłowe poznawanie świata stymuluje rozwój mózgu.

W dzisiejszych czasach znajdziemy więcej dzieci, które jeszcze zanim pójdą do szkoły potrafią grać w gry komputerowe i obsługiwać aplikację na smartfonie niż jeździć na rowerze, grać w piłkę lub zawiązać buty. Według badań 19% dzieci w wieku 2-5 lat potrafi posługiwać się smartfonem a jedynie 9 % umie samodzielnie zawiązać sznurowadła. 25% dzieci w wieku 2-5 lat potrafi obsłużyć wyszukiwarkę Google ale tylko 20% potrafi samodzielnie pływać.

Wszystko czego uczy się dziecko przebiega stopniowo. Uczymy się prostych czynności motorycznych typu nawlekanie koralików na sznurek po to by w przyszłości przejść do czynności bardziej złożonych np. wiązanie sznurowadeł. Dopóki nie opanujemy podstaw nie możemy od razu przejść do czynności bardziej zaawansowanych. Obserwując dziecko na placu zabaw można powiedzieć że to tylko zabawa, ale tak na prawdę w tym momencie rozwijana jest zdolność do koordynacji ruchowej, koncentracja na określonym zadaniu a także wyobraźnia przestrzenna niezbędna np. do nauki matematyki.

Chcąc zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy rozwój, rodzice często zapisują je na niezliczoną ilość zajęć dodatkowych. Poświęcają swój czas i pieniądze. Pozwólmy dziecku po prostu czasami się swobodnie bawić. Spontaniczne aktywności typu wspinanie się po drabinkach, kręcenie na karuzeli czy pokonywanie różnych torów przeszkód rozwijają połączenia mózgowe a zwłaszcza zapewniają integrację różnych zmysłów. Dziecko będzie szczęśliwe a od rodzica będzie wymagało to jedynie poświęcenia odrobiny czasu.

Pozytywne aspekty placów zabaw:

Huśtawka
Najpopularniejszy sprzęt dostępny praktycznie na każdym placu zabaw. Pozytywnie wpływa na poprawę reakcji równoważnych i posturalnych. Poprawia pracę mięśni. Stymuluje koordynację wzrokowo ruchową. Buduje kontrolę położenia własnego ciała i orientację w przestrzeni. Podczas rozpędzania się dziecko uczy się płynnych i rytmicznych ruchów całego ciała. Jednostajny liniowy ruch jest silną stymulacją układu przedsionkowego czyli podstawy całej teorii Integracji Sensorycznej. Wolny i spokojny ruch ma na celu również wyciszenie układu nerwowego tak istotne w terapii dzieci nadpobudliwych.


Plac zabaw przy ulicy Architektów w Rzeszowie

 


Plac zabaw przy kąpielisku Żwirownia w Rzeszowie

 

Karuzela
Tutaj przede wszystkim stymulujemy zmysł równowagi i orientacji w przestrzeni. Ćwiczona jest zdolność do ruchów naprzemiennych rąk – podczas rozpędzania. Należy pamiętać, że ruch rotacyjny jest bardzo pobudzający i nie przez każdego dobrze tolerowany. Należy go unikać zwłaszcza u dzieci ze skłonnościami do ataków padaczki. Jest to silna stymulacja układu przedsionkowego. Istotna podczas terapii ale należy dokładnie obserwować dziecko podczas tego typu zabaw, żeby nie przestymulować jego układu nerwowego. Mogą się pojawić np. trudności z zasypianiem i nadmierne pobudzenie ruchowe.


Plac zabaw przy ulicy Architektów w Rzeszowie

 

Piaskownica
zapewnia dziecku przede wszystkim stymulację dotykową. Jest ważna zwłaszcza podczas terapii dzieci z nadwrażliwością dotykową. Ułatwia przełamać i zminimalizować nadmierną reakcję na bodźce dotykowe. W słoneczne dni dziecko najlepiej żeby bawiło się w piasku boso. Zabawa w piasku rozwija wyobraźnie, planowanie ruchu, widzenie przestrzenne i koordynację wzrokowo – ruchową. Jest również istotna w rozwoju społecznym dziecka. Wspólna zabawa z rówieśnikami sprzyja rozwojowi umiejętności nawiązywania kontaktów z innymi i współdziałania w grupie.

 


Plac zabaw przy ulicy Bohaterów w Rzeszowie

 

Tyrolka
zabawa przeznaczona dla starszych dzieci. Dobrze wpływa na rozwój mięśniowy. Stanowi dla dziecka wyzwanie. Sprzyja rozwojowi schematu ciała, koordynacji ruchowej i planowania motorycznego. Szybki ruch i ciężka praca mięśni to najlepsza stymulacja układu przedsionkowego i proprioceptywnego.


Plac zabaw przy kąpielisku Żwirownia w Rzeszowie

 

Siłownie na świeżym powietrzu
place zabaw każdemu kojarzą się z miejscem zabawy dla dzieci. Obecnie na terenie Rzeszowa mamy do dyspozycji wiele miejsc przygotowanych z myślą również o dorosłych i starszych dzieciach, którym już nie wypada bawić się na placu zabaw … . Ćwiczenia na świeżym powietrzu zapewniają doskonały rozwój fizyczny całego ciała. Są dobrą profilaktyką wad postawy. Pozytywnie wpływają na samopoczucie i dobry nastrój.


Plac zabaw – siłownia przy kąpielisku Żwirownia w Rzeszowie

 

Tory przeszkód
dzięki swojej różnorodności zapewniają możliwość dopasowania poziomu trudności do wieku dziecka. Pokonywanie kolejnych przeszkód buduje wiarę we własne możliwości i pewność siebie. Ułatwia przełamywanie lęku wysokości i niepewności grawitacyjnej. Tory przeszkód mogą stanowić wyzwanie zarówno dla najmłodszych jak również dla starszych dzieci. Wspomagają prawidłowy rozwój fizyczny dziecka. Pozytywnie wpływają na koordynacje ruchową, równowagę i planowanie motoryczne. Są dobrym ćwiczeniem dla dzieci z trudnościami dotyczącymi równowagi. Podczas zabawy dziecko rozwija również myślenie przestrzenna a zwłaszcza koncentrację na określonym zadaniu. Zdolność do skupienia się przez dłuższy czas na określonym zadaniu ułatwi późniejszą naukę w szkole i w domu.


Plac zabaw przy pływalni ROSIR w Rzeszowie


Plac zabaw przy ulicy Architektów w Rzeszowie

 

Ścianka wspinaczkowa
doskonałe ćwiczenie całego ciała. Rozwija siłę mięśniową i koordynację ruchową. Ma pozytywny wpływ również na zmysł równowagi i umiejętność wykonywania ruchów naprzemiennych. Profilaktyka wad postawy. Pomocna w przełamywaniu lęku wysokości i niepewności grawitacyjnej.


Plac zabaw w parku przy ulicy Kazimierza Pułaskiego